Cesky rozhlas Leonardo
Základní informace o zdroji
Podtitulek: | Cesky rozhlas Leonardo |
---|---|
Domovská stránka: | http://www.rozhlas.cz/leonardo |
RSS export: |
Systémové informace o zdroji
ID: | 6 |
---|---|
Jmenné ID: | rozhlas-leonardo |
Články ručně přidává správce systému: | NE |
Články jsou schvalovány správcem: | NE |
Titulek zdroje stahován z RSS exportu: | ANO |
RSS export je lineární: | ANO |
Kontrola aktuálnosti proběhla: | včera 18:25 |
Návratový kód: | HTTP 301 |
RSS export naposledy zpracován: | 29. dubna 2020 14:45 |
Kontrola aktuálnosti naplánována na: | dnes 08:47 |
Smrtící nervově paralytické látky není nijak složité vyrobit, upozorňuje expert
Člověk začal jedy objevovat, měnit, využívat i zneužívat už dávno. O tom, jaký je svět jedů dnes a jaké prostředky proti nim máme, hovořil v Magazínu Leonardo lékař, toxikolog a specialista na bojové prostředky Jiří Kassa z Katedry toxikologie a …
Antarktická příroda je otevřená učebnice, říká po návratu z expedice mladá vědkyně
Česká vědecká expedice se vrátila zpět z Antarktidy. Nejen o tom, co na české polární základně Johanna Gregora Mendela zkoumali, hovořili v Magazínu Leonardo vědecký koordinátor expedice, rostlinný fyziolog Miloš Barták a geomorfoložka Lenka …
Další výjimečný nález z Vyškovska: Neobvyklý hrob starší ženy a dítěte
Archeologové vykopali ve vyškovské průmyslové zóně výjimečný nález: kostru ženy ze starší doby bronzové, která v hrobě objímá dítě. Takto pohřbená těla z té doby čeští experti zatím neviděli. Více o objevu v Magazínu Leonardo hovořila archeoložka …
Mít společný příběh je důležité pro soudržnost, říká o významu paměti historička
Lidská paměť individuální i kolektivní patří ke klíčovým tématům společenskovědních i přírodovědných oborů. Tento fenomén láká nejen mnohovrstevnatostí, ale i tajemstvím, které v sobě vždy obsahuje. O výzkumném programu nazvaným Paměť v digitálním …
Pravděpodobnost srážky Země s planetkou je sice malá, ale ne nulová, říká astronom
Kromě planet obíhají kolem Země i planetky, malá a většinou kamenná tělesa různé velikosti. Astronomové odhadují, že existuje asi 10 tisíc těch, jejichž průměr je větší než 10 kilometrů. Vědci se v poslední době zaměřují na výzkum těch planetek, které …
Opakujeme Kingovo „Mám sen“, ale rasová segregace v USA dál trvá, tvrdí expert
Před 50 lety zahynul při atentátu reverend a aktivista Martin Luther King bojující za lidská práva Afroameričanů v USA. „I have a dream," začínal jeho legendární projev ze srpna roku 1963, který patří mezi nejslavnější v americké historii. King …
Duchovní život je v rozporu s byznysem, říká o svátečním konzumu psychoterapeutka
Uklidit po zimě, udělat sváteční výzdobu, navařit, napéct, s úsměvem na tváři vítat koledníky a ještě se věnovat dětem, které mají velikonoční prázdniny. Velikonoce zkrátka mohou znamenat stres. Odkud může pocházet a jak se mu vyhnout, vysvětlila v …
Facebook udělal z každého novináře, ale bez osobní odpovědnosti, kritizuje publicista
Hoaxy, fake news, postfaktická společnost. To jsou pojmy, se kterými se dnes setkáváme prakticky denně. Média nás před nimi varují, ale nemůžeme si být jisti, že je sama neprodukují. Je důvod se fake news bát? Hostem Magazínu Leonardo byl publicista a …
Sport handicapovaných stále nevnímáme rovnocenně, tvrdí lékař českých paralympioniků
Rok 2018 se zapsal mezi další olympijské roky. Do korejského Pchjongčchangu neodletěli ale jen klasičtí sportovci, ale i paralympionici. Česko reprezentovali sledge hokejisté a lyžaři. V obou disciplínách jsme skončili na 6. místě. Takový úspěch je …
Komenského vzdělávací zásady budou platit, co lidstvo bude lidstvem, tvrdí znalec
Datum 28. březen je Dnem učitelů, který je také datem narození Jana Ámose Komenského. Tento rodák z Uherského Brodu, myslitel, biskup a především pedagog v mnohém předběhl svou dobu. Univerzální platnost jeho teorií i jeho houževnatost fascinují dodnes.
Čeští vědci přispěli k pochopení stále nejasných příčin vzniku blesku
Více než 260 let uplynulo od dob vynálezců bleskosvodu Benjamina Franklina a Prokopa Diviše. Přestože stále nevíme, jak blesky vznikají, tak čeští vědci poodkryli část jejich tajemství. Nejen o tom hovořila v Magazínu Leonardo fyzička Ivana Kolmašová.
U nosorožců teď už jde o každé mládě, vysvětluje ředitel pražské ZOO Bobek
Tým berlínských expertů brzy odletí do keňské rezervace kvůli záchraně nosorožce severního bílého. Tam nedávno uhynul poslední samec Súdán, stále ale v oblasti žijí samice tohoto druhu, které jsou původem ze ZOO ve Dvoře Králové. Vědci plánují odebrat …
Co trápí české vodní nádrže? Fosfor, dusík i globální změna klimatu, říká hydrobiolog
Vědci z Hydrobiologického ústavu Akademie věd České republiky už desítky let sledují stav vody ve vodních nádržích v Česku. O tom, co z těchto dat můžeme vysledovat, hovořil v Magazínu Leonardo hydrobiolog Josef Hejzlar.
Pralesy jsou perlami mezi lesy, vysvětluje expert
Nejen že je rok 2018 Rokem českých pralesů, ale 21. březen je i Mezinárodním dnem lesů. Jak jsme na tom v České republice s pralesy? Hostem Magazín Leonardo byl Tomáš Vrška z Výzkumného ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví v Brně.
Čechy udávaly po staletí tón měnového vývoje v Evropě, tvrdí historik a numismatik
Už tisíc let můžeme mluvit o české měně. Její úctyhodnou tradici a vývoj připomíná putovní výstava Východočeského muzea. Nejen o ní hovořil v Magazínu Leonardo historik a numismatik z Univerzity Pardubice Petr Vorel.
Elektronový mikroskop, nepostradatelný pomocník v boji proti zločinu
Mikroskopy dělíme na optické a elektronové. V klasickém mikroskopu se používá viditelné světlo fokusované pomocí čoček, v elektronovém svazek elektronů fokusovaný pomocí magnetů. Jak pomáhá tato vysoce pokročilá technologie při objasňování trestných …
Kámen může být investice, ale musí hlavně dělat člověku radost, tvrdí gemolog
Drahé kameny jsou od nepaměti nejen chloubou žen, výrazem umu šperkařů, ale i zdrojem mnoha peněz a příčinou prolité krve. Více o nich v Magazínu Leonardo prozradil mineralog, gemolog a odborník na drahokamy Jaroslav Hyršl.
Mozková mrtvice hrozí i dětem, zvládají ji ale zásadně lépe, vysvětluje neurolog
Dětský mozek je schopen se vypořádat i s mozkovou mrtvicí, zatímco pro dospělé je to jedna z hlavních příčin úmrtí. O cévních mozkových příhodách u dětí hovořil v Magazínu Leonardo neurolog Pavel Kršek z Fakultní nemocnice Motol.
Musíte to mít v hlavě srovnané, říká o své práci jediná česká forenzní entomoložka
Víte, že hmyz může usvědčit pachatele trestného činu? Děje se tak díky využití znalostí vědní disciplíny zvané forenzní entomologie. Tomuto oboru se v České republice věnuje jediná žena, znalkyně z Kriminalistického ústavu Policie České republiky Hana …
Inspirovali jsme se u Fraunhoferovy společnosti, říká šéf Technologické agentury ČR
Technologická agentura České republiky přichází s novými Centry národní kompetence. Co se změní ve financování vědy a aplikovaného výzkumu? Nejen o tom hovořil v Magazínu Leonardo předseda Technologické agentury České republiky Petr Očko.
Jídelníček dělníků za 1. světové války? Bez masa, brambor a mouky, popisuje historik
Dělník je stroj, který musí dostávat vědecky přesně stanovené množství paliva. Takový pohled na člověka panoval na začátku minulého století, v dobách potravinové nouze. Nedostatek potravin nakonec vedl ke hladovým bouřím a zvýšil poptávku po …
Pionýrská povídka i Pipi Dlouhá punčocha, popisuje knihy pro děti za socialismu odbornice
Komunistický režim si velmi dobře uvědomoval, jak důležité je působit na děti. Jak se na ně zaměřila tehdejší propaganda? Jaká vycházela po roce 1948 literatura pro ty nejmenší čtenáře? Hostem Magazínu Leonardo byla Jana Čeňková z Institutu …
Český objev nového jeskynního raka významně doplňuje evoluční teorii
Čeští vědci zavítali do odlehlé vesnice Palimoro na Nové Guineji, aby tam našli zcela neznámý druh jeskynního raka. Co to může znamenat pro evoluci druhů? Hosty Magazínu Leonardo byli Jiří Patoka z České zemědělské univerzity v Praze a Martin Bláha z …
Ideální literární dílo po Únoru 1948? Srozumitelné, lidové, plné lásky k Sovětskému svazu
Jak se události Února 1948 a jejich dopady dotkly českých spisovatelů, od kterých se začalo požadovat, aby se dali do služeb komunistické moci? A jaká tehdy vznikala literární díla? Hostem Magazínu Leonardo byl literární historik Michael Špirit z …
Klement Gottwald byl řečník nadaný od boha, soudí jazykovědec
Před 70 lety se moci v Československu chopili komunisté. V jejich čele stál Klement Gottwald, první poúnorový předseda vlády. Komunisty podporovala tenkrát nezanedbatelná část obyvatelstva, a to i díky Gottwaldovým řečnickým schopnostem. Doklady o tom …
Režimní skladatelé měli i kvalitní díla, ale ta většinou neznáme, tvrdí odborník
Jak se tvořilo skladatelům klasické hudby za komunistického režimu? Musela být jejich díla vždy poplatná přísným režimním regulím a jen ideologicky vhodná? Hostem Magazínu Leonardo byl Martin Tichý z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Sledovat jakýkoli širší vědecký obor je dnes nemožné, říká psycholog médií Šmahel
Významného úspěchu se podařilo dosáhnout tvůrcům odborného časopisu Cyberpsychology. Tento žurnál připravovaný na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity ve skupině psychologa médií Davida Šmahela pronikl mezi vědeckou elitu. Je první na této …
Stali jsme se světovou velmocí, chválí české úspěchy transplantolog Karel Filip
V oblasti transplantace orgánů odvádějí české kliniky a lékaři špičkovou práci, v mnohém jdou i vzorem. Jedním z těch, kdo se o to zasloužili, je Karel Filip z pražského IKEMu. Ten letos získal ocenění českého Koordinačního střediska transplantací za …
Budoucnost rakety Falcon Heavy záleží jen na tom, jak se osvědčí, vysvětluje expert
Elektromobil Tesla Roadster, který vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX, uletěl vesmírem více než 3,5 milionů kilometrů. Kromě nadšených ohlasů na tento úspěch se ozývají otázky nad budoucností rakety i jejími …
Sporty se z olympijských her ztrácejí a zase se vrací. Počítačové hry na nich nečekám, říká historik
Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu jsou už 23. v řadě a navazují na tradici, která začala před 94 lety Týdnem zimních sportů ve francouzském Chamonix. Za tu dobu se olympiáda změnila k nepoznání. Přibyly nové sporty, některé staré …